Voľba sudcu štrasburského súdu: Maďarsko vs. Slovensko

Autor: Max Steuer | 8.10.2015 o 16:13 | Karma článku: 4,63 | Prečítané:  1144x

Máloktorý komentátor, ak vôbec niekto, zaradil voľby, ktoré minulý týždeň prebehli na Európskom súde pre ľudské práva, do rebríčka udalostí týždňa. Chyba.

Európsky súd pre ľudské práva (ten, na ktorý sa odvoláva ako „ísť do Štrasburgu“) je kľúčovou európskou inštitúciou v systéme ochrany ľudských práv. Kľúčoví pre ochranu týchto práv sú preto aj jeho sudkyne a sudcovia.

Väčšina členských štátov Rady Európy a signatárov Európskeho dohovoru o ľudských právach si za svojho jediného zástupcu vyberá vysoko skúseného experta alebo expertku v oblasti ochrany ľudských práv a ústavného a/alebo medzinárodného práva, často s titulom univerzitného profesora.

Maďarsko a profesor ústavného práva

Toto je aj prípad Maďarska, ktorého sudca András Sajó je jedným z čelných expertov na ústavné právo v krajine a dlhoročný univerzitný profesor. Hoci sudcovia ESĽP (ako aj vo všeobecnosti) sa málokedy vyjadrujú na verejnosti, vo väčšine prípadov sa s nimi možno „zoznámiť“ prostredníctvom ich bohatej publikačnej činnosti (Sajó napríklad v roku 2011 publikoval monografiu o emóciách v ústavnom práve v Yale University Press, je tiež autorom učebnice o konštitucionalizme a deľbe moci, a jedným zo zostavovateľov Oxford Handbook of Comparative Constitutional Law, snáď najprestížnejšej európskej súčasnej publikácie v oblasti ústavného práva, ako i mnohých medzinárodne uznávaných zborníkov).

Expertíza profesora Sajó-a bola ocenená, keď ho minulý týždeň Parlamentné zhromaždenie Rady Európy zvolilo za jedného z dvoch podpredsedov 47-členného Súdu (spolu s tureckou sudkyňou Işıl Karakaş, profesorkou medzinárodného práva).

Slovensko a sudkyňa Najvyššieho súdu

Minulý týždeň zrejme skončila ďalšia „sudcovská odysea“, a to voľba slovenského sudcu, po zahanbujúcom reťazci neúspešných kandidátskych listín. Tento kolobeh podávaných a zamietnutých návrhov poukazuje na vysokú mieru politizácie volebného procesu, v ktorom svoju rolu zohráva Vláda SR ako aj Súdna rada SR.

Zaujímavé je, že napriek súčasnej politickej situácii v Maďarsku sa Orbán nesnaží podkopať autoritu maďarského sudcu, ktorý je svojím myslením a prístupom (viditeľným z mnohých odlišných stanovísk, naposledy vo významnom prípade Delfi a.s. proti Estónsku) priamym protikladom jeho autoritárskych tendencií.   

Medzinárodná expertná komunita môže pri zbežnom preštudovaní procesu voľby a zvolenej sudkyne Aleny Poláčkovej nadobudnúť mylný dojem, že na Slovensku osoby formátu maďarského sudcu chýbajú, hoci tomu tak nie je. Ako prekážka ich kvalifikácie na väčšinu kľúčových pozícií v slovenskom a medzinárodnom prostredí sa javia politické zábrany, ktoré si neželajú v týchto funkciách osobnosti ich formátu; osobnosti s rozsiahlymi znalosťami nielen judikatúry, ale aj právnych a osobitne ľudskoprávnych a právno-teoretických prístupov, majúcich na konkrétne rozhodnutia významný vplyv.

Želanie rozvahy a inšpirácie Štrasburgom

Z pohľadu na životopisprezentáciu slovenskej sudkyne pred Súdnou radou vyplýva, že hoci istými skúsenosťami v ľudskoprávnej oblasti disponuje, tieto sú neporovnateľné so skúsenosťami väčšiny zo 46 ostatných sudkýň a sudcov. Ťažko preto skonštatovať, že túto pozíciu získala odbornou prevahou v súťaži proti nepomerne skúsenejším slovenským kandidátom.

Napriek tomu je sudkyňou legitímne zvolenou Parlamentným zhromaždením Rady Európy a v prípade absencie akejsi nepredvídateľnej udalosti bude deväť rokov rozhodovať o porušeniach ľudských práv a ďalšom vývoji európskeho systému ochrany ľudských práv v tejto prestížnej inštitúcii.   

Neostáva teda iná možnosť než jej zaželať čo najrýchlejšiu integráciu a inšpiráciu štrasburským prostredím, ktoré sa od veľkej časti slovenského súdnictva výrazne odlišuje, a múdrosť, rozvahu a cit pre proporcionalitu v prípadoch konfliktov základných práv – niektoré z vlastností, aké by nemali chýbať vo vienku žiadneho sudcu, ale jednoducho nesmú chýbať vo vienku štrasburského sudcu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?